A tervezésnél mindig fontosak az igények, de a költségkeret az, ami az igények összetettségét és mértékét leginkább meghatározza.
Célszerű elővenni azt a kívánságlistát, amit már a házvásárláskor készítettetek, és átnézni, hogy mik voltak a vágyaitok és álmaitok.
Ezután következhet egy kis számolgatás és kutatómunka, mivel a piaci feltételek gyorsan változnak. Mindig lesznek plusz költségek, ezért érdemes egy vésztartalékot félretenni.
Nálunk hatalmas elképzelések és munkák voltak a tervekben, és biztosra vettük, hogy ezek elkerülhetetlenek lesznek. Elsőként a belső terek megtervezésével kezdtünk, a külsővel egyelőre nem foglalkoztunk.
A munkálatok felsorolása:
- Falbontás
- Járólap és padlóbeton felszedés
- Fűtéskorszerűsítés (padlófűtés és új kazán)
- Elektromos rendszer korszerűsítés
- Külső nyílászárók cseréje
- Beltéri ajtók cseréje
- Járólapozás
- Festés
- Bútorozás
Még néhányszor fogtok erről hallani tőlem, de érdemes lenne táblázatba rendezni a költségek listáját. :)
A fenti listát részletesen elemezve számoltunk költségeket a munkagépekre és a konténer bérlésére is. Mivel a munka nagy részét saját kezűleg végeztük el, és a családban van kőműves szakember is, munkabéreket nem kellett fizetnünk. Viszont az építési anyagok költségeit igen (cement, tégla, áthidaló, sóder, homok és egyéb szükséges anyagok).
Az árak összeírásában sokat segíthet egy tervező, aki figyel a részletekre, hogy semmi se maradjon ki, és minél pontosabban lássuk, mire van keret. Továbbá segít abban is, hogy az ár és minőség aránya elfogadható legyen. Szerencsére a családi házunk tervezésénél könnyű dolgom volt, mert egyből tudtuk a férjemmel, hogy meddig ér a takarónk és mit szeretnénk. Férjem szakmájából adódóan nagy segítség volt a villanyszerelés terén.
Ha szakembereket kértek fel a munkára, mindig kérjetek részletes árajánlatot. Ha valami nem egyértelmű, nyugodtan kérdezzetek rá, hogy miért van az árajánlatban, illetve ha hiányérzetetek van, hogy valamit miért nem számoltak bele. Lehet, hogy többször kell egyeztetni, amíg pontos elképzeléseitek alapján felmérik a munkát. Így biztosak lehettek benne, hogy végül nem ér meglepetés, és azt kapjátok, amit kértetek.
Befejezésül még egy jó tanács, mielőtt a tervezésre térnénk ki. A szakmámtól függetlenül úgy gondolom, hogy tanácsot kérni egy szakembertől nem szégyen, hanem lehetőség, hogy még jobbá tegyük az otthonunkat. Ha nem a tervezésnél, hanem a költségvetésnél akadunk el, érdemes egy pénzügyi szakemberrel is konzultálni.
A képeket felhasználni csak engedéllyel lehet!