Vizes helyiség lehet a fürdőszoba, a vendégmosdó vagy akár a háztartási helyiség is.
Nálunk egyelőre még a földszinten található a fürdőszoba, amit remélhetőleg az év vége felé átalakítunk háztartási helyiséggé. Emellett van egy vendégmosdónk is a földszinten.
Ahogy azt már korábban említettem, a térrendezés szempontjából lényeges, hogy a vendégmosdó könnyen megközelíthető legyen, így célszerű az előszobához és a bejárathoz közel kialakítani. Nálunk az előszobából közelíthető meg, de a szomszédságában van a konyha, ami a vastag falak ellenére sem a legpraktikusabb. Sajnos sem keretünk, sem időnk nem volt arra, hogy a vendégmosdót és a fürdőszobát felcseréljük, így maradt az eredeti elrendezés. A fürdőszobából kialakítandó háztartási helyiség mellett a vendégmosdót is teljesen újraterveztem.
Egy vendégmosdónál fontos szempont, hogy ne legyen túl zsúfolt, legyen látványos, de ne vegye el a „hű-ha” faktort a ház többi részétől. Lényeges, hogy legyen egy kézmosó, ha a helyiség mérete engedi. Ez nekünk és a vendégeknek is sokkal kényelmesebb, mint ha a használat után kérdezősködnének, hol tudnak kezet mosni. Ha a mosdót mi is használjuk mindennap, akkor a higiéniai kiegészítőket egy szekrénykébe rejtsük el, ne legyenek szem előtt. Nálunk szerencsére kényelmes méretű a mosdó és viszonylag világos is, főként délután és az esti órákban, amikor besüt a nap. Ezért mertem sötétkék színt használni a mosdóban. Azért, hogy ne legyen túl nyomasztó az összhatás, fehér metrócsempével, illetve a mennyezeti lámpa mellett egy tükörrel és két darab falikarral is ellensúlyoztam. Egy mosdót nem érdemes túldíszíteni kiegészítőkkel. Egy odaillő, visszafogott légfrissítő, egy kis zöld növény vagy illatgyertya bőven elegendő.
Mivel hosszúkás az alaprajza és a vízvezetékek nagyjából jó helyen vannak, ezért úgy alakítottam ki, hogy egy hosszú tároló- és pakolófelülettel rendelkező pult és szekrénysor elférjen, amibe a mosógép is be van építve. Mellette egy mély mosogatómedencés mosogató található, ahol akár a koszos cipők és nagyobb tárgyak is könnyen tisztíthatók. A kád helyére egy kicsi, 80x80 cm-es zuhanyzó került a sarokba. Praktikus, mert ha olyan koszos munkát végzünk, akkor nem kell az egész házon végigmenni, vagy akár egy meleg nyári napon is tudunk venni egy frissítő zuhanyt.
A zuhanyzóval szemben egy szennyes ledobót is beterveztem az emeletről, így kényelmesen a fenti fürdőszobából a koszos ruhákat egyenesen a háztartási helyiségbe tudjuk leengedni. Azért, hogy ne legyen szem előtt, egy beépített szekrényben rejtettem el a szennyeskosarat, a porszívót, a vasalót, a vasalódeszkát, a tisztítószereket, a nejlontáskákat és egyéb dolgokat.
A WC-nél, mivel a térdfalnál található, figyelembe kell venni a térdfal magasságát és az ergonómiai szempontokat. 110 cm-nél (45°-os lejtésű tetőnél) nem lehet alacsonyabb a térdfal magassága, különben kényelmetlen a WC használata és könnyen beüthetjük a fejünket.
A mosdószekrényben nagy, tárolásra alkalmas fiókokat hoztam létre. A szekrényen egy pultra ültetett négyzetes kerámia mosdót helyeztem el, amely oldalirányba van eltolva, hogy a pulton legyen elég hely a sminkeléshez vagy a készülődéshez szükséges kellékeknek.
Fontos a jó megvilágítás a fürdőszobában, főként a tükörnél ezért függő lámpákat helyeztem el a mennyezeti világításon kívül. A helyiség természetes fényéről a nagy tetőtéri ablak gondoskodik.
Lényeges, hogy a fürdőszoba kialakítása a tetőtérben mindig kényelmes legyen. Ha kicsi a helyiség, olyan burkolatot és színeket használjunk, amelyek tágítják a teret. Ezt a burkolatkiosztással is tudjuk fokozni, akár függőleges irányban is.
A képeket felhasználni csak engedéllyel lehet!